Başka sorum yok, sayın hakim

February 12, 2017

Trump geçen haftalarda başkanlık kararıyla 7 ülkeden Amerika’ya girişleri ve göçmenleri durdurdu.

İşte o anda teknoloji dünyası başta olmak üzere ekonominin öncü şirketleri ayağa kalktılar ve şunu söylediler. Göçmenler ekonominin temelini oluşturuyorlar. Özellikle yüksek katma değerli endüstrinin her yerinde dünyadan Amerika’ya göç eden beyinler var.

Demek ki neymiş, dünyanın en önde gelen ekosistemi dünyadaki tüm yetenekleri çekerek büyük başarı sağlıyormuş. Bu kanalın kesilmesi tüm şirketleri rahatsız etti.

Başka sorum yok, sayın hakim.

(konu hakkında diğer yazılar Startup Turkey Programı ve Girişimciler için vize)

 

3 Comments
Oğuz YILDIZ
February 13, 2017 @ 10:15

Merhaba bahsettikleriniz -yanılmıyorsam- aslında tamamiyle bürokrasinin kendini bir değişime sokamadığından kaynaklı… Sizin girişimci olarak genç girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler…

Reply
February 14, 2017 @ 09:29

Trump’ın yeni başkan olmasından kaynaklanan aşırı tepkileri var. Bu aşırı tepkilerin, dünya ve ABD devletinin gerçekleriyle yüzleşmesi sonrası belli bir oranda yumuşayacağı ve ayaklarının bir ölçüde yere basacağını düşünebiliriz.

Türkiye açısından bakarsak, girişimcileri ülkeye çekecek (ülkede kalmalarını sağlayacak) teşviklerin verilmesi ve gerekli politikaların üretilmesinin gerekliliği açık. Halen belli teşvik programları varsa da bunların yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yetersiz olduğunu, her yıl daha fazla genç beyinin dışarıya gitmeyi tercih etmesinden anlayabiliriz.

Reply
Burak Şahin
November 3, 2017 @ 17:37

Güzel bir yazı olmuş. Herşey şeffafca anlatılmış. Emeğinize sağlık.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*