Çalışma Soruları II

1. Dönem içinde yapmış olduğunuz projenizin yıllık gelir tablosunu, açıklayarak gösteriniz.

2. Kuracağınız şirketin sabit, değişken gider ve gelirlerini açıklayın

3. Projenize ne kadar yatırım yapılması gerektiğini gösteriniz.

4. Projenizde kaç kişi çalışacağını, iş bölümünüzü, organizasyon yapınızı ve ücretlerinizi açıklayarak yazınız

5. Projenizin başa baş noktasını açıklayarak gösteriniz.

6. Projenizde stratejik işbirliği yapacağınız şirketleri, siteleri açıklayarak yazınız.

7. Projenizin pazarlama planınızı anlatın. Nerelerde reklam yapacağınızı açıklayınız.

8. Google analytics, adwords ve adsense nedir açıklayınız. Sitelerin hangi ihtiyaçları için kullanılır

9. Blog ne demektir? Blog kullanımı son yıllarda neden hızla artmıştır

10. Vakaloji.com sitesinin kullanım istatistiklerini yorumlayınız.

11. Keyword – Anahtar kelimeler arama motorları için neden önemlidir. Sitelerde kullanımlarını açıklayınız

12. Arama motoru optimizasyonu ne demektir? Siteler SEO yu nasıl yapabilirler

13. Cookie ne demektir? Niçin, nerede kullanılır?

14. Sitelerde log lar içinde hangi bilgiler tutulur bu bilgiler hangi amaçla kullanılır?

15. Projenizi iş planında belirttiğiniz başlıklar ışında özetleyin. Executive Özet sayfasını yazınız

16. Veri ambarı ne demektir. Veri ambarlarını hangi şirketler kullan$ır?

17. CPC ne demektir? Reklam ağlarında bu terim nasıl kullanılmaktadır?

18. CTR ne demektir? CPC ile CTR farkını açıklayın. Hangisinin daha verimli olduğunu tartışınız

19. Microsoft neden Yahoo’u satın almak istemiş olabilir? Google’a karşı bu stratejinin başarılı olabileceğini düşünüyor musunuz?

20. Dönem içinde yazdığınız bir internet sitesi vaka çalışmasından bir adet seçiniz bu şirketin gelir modelini detaylı olarak analiz edin

21. Dönem içinde sınıfa konuk ettiğimiz şirketlerden google ve mynet’in iş modellerini karşılaştırmalı olarak inceleyiniz

22. Projenizi Haziran 1 itibariyle internet üzerinde uygulamaya koyduğunuzu düşünelim. Bir ay sonra projenizin performansını, siteyi ziyaret edenlerin profilini, satışlarınızın dağılımını nasıl ölçersiniz? Örneklerle açıklayınız. Bu raporlara bakarak projeniz hakkında hangi bilgiler elde edebilirisiniz, neleri değiştirebilirsiniz?

23. İnternet üzerinde arama motorları iş modellerini etkilemişler midir? Organik arama sonucu ne demektir? Organik arama sonuçlarının alternatif maliyetlerini nasıl hesaplayabilirsiniz?

24. Sizce yeni ekonomide iş kuralları değişti mi? Değiştiğini düşündüğünüz kuralları örnekler ile destekleyerek açıklayınız.

25. Ziyaretçilerin oluşturduğu “customer created content” içerik nedir? Web2.0’ın özelliklerine uygun mudur? Web 2.0 kavramını açıklayınız. Türkiye’de ve dünyada uygulanmış internet şirketleriyle örnekleyerek açıklayınız. Blogcu.com, gittigidiyor.com, flickr.com, yahoo.com, yemeksepeti.com, bildirgec.com sizce web 2.0 kavramına uygun bir içerik sunuyorlar mı? Açıklamanızı örneklerle destekleyerek açıklayınız

26. Şirketlerin internet üzerinde pazara giriş stratejileri neler olabilir?.
a) Yemeksepeti’nin internet pazarına girişi nasıl olmuştur? Şu anda sektörde nasıl faaliyet göstermektedir?
b) E-bebek.com internet üzerinde kurulmuş daha sonra fiziksel mağaza açarak büyümüştür. Sizce bu doğru bir yöntem midir? İnternet şirketleri ne zaman fiziksel dünyaya geçmeli ne zaman sadece internet üzerinde faaliyet göstermelidir? Bu bağlamda sizce yemeksepeti.com lokanta kurmalı mıdır?

27. Elektronik ticaret birçok yazar tarafından 2 ana bölümde incelenmektedir. 1995’te başlayıp 2000’e kadar süren dönem ve 2001 yılında başlayıp halen süren dönem. Bu iki dönemi karşılaştırınız. Farklılıkları açıklayınız. İlk dönemde başarısız olan şirketlerden çıkartılacak dersleri 5 ana bölümde inceleyiniz

28. İnternet üzerinde arama sektörü özellikle 2000 li yıllardan sonra daha hızla büyüme göstermiştir. Bunun sebepleri neler olabilir? İnternet üzerinde arama sektörü gelecekte sizce nereye gidebilir? Türkçe içerikleri arayacak bir arama motoru teknoloji geliştiren bir şirket kurmanın uygun olup olmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Açıklayınız

29. “Google adwords” nasıl bir reklam modelidir? İnternet üzerinde reklam sektörü son yıllarda nasıl bir gelişim göstermiştir? Türkiye’deki reklam sektörüne etkileri nasıl olmuştur? Tıklama başına maliyet, Bin gösterim başına maliyet ve dönüşüme göre maliyet kavramlarını açıklayınız. Kendi projenizde kullanacağınız pazarlama planı ile açıklamalarınızı destekleyiniz.

30. İnternet üzerindeki sitelerin istatistiklerini nasıl ölçersiniz? Projenizde ilk yılda kaç kişinin ziyaret etmesini hedefliyorsunuz? Bunu nasıl ölçümleyeceksiniz?

31. Projenizin iş modelini ortaya koyunuz. Hangi iş modeline uygun hizmetler verdiğinizi açıklayınız. Projenizin güçlü, zayıf, fırsat ve tehditlerinin analizini yapınız. Tehditler nasıl fırsata çevrilebilir? Fırsatlar projenizde güçlü yön nasıl olabilir?

32. Xing ve Linked iş modellerini analiz edeniz birbirlerinden farklılaştıkları noktaları açıklayınız. Bu yeni iş modeli kariyer.net’e nasıl rakip olabilir inceleyiniz.

33. Tatilsepeti.com ve tatil.com birbirilerinden farklı iş modellerine sahip midir? Eğer ayrı iş modelleri görüyorsanız inceleyiniz. Aynı iş modeline sahip olduklarını düşünüyorsanız iş modelini açıklayınız.

34. Markafoni.com ve Limango.com hangi piyasada hizmet vermektedirler. Getirdikleri katma değer nedir? Müşteriler neden onlardan satın almaktadır?

35. Cimri.com ve Karniyarik.com iş modellerini analiz ediniz bu iki iş modeli arasında fark görüyor musunuz? Açıklayınız.

36. Google son 10 senede hangi sektörleri değiştirmiştir. Sizce Google’in ana rakipleri kimlerdir? Neden açıklayınız.

37. Mynet’in gelir modeli nedir? Google ve Mynet iş modellerini karşılatırınız. Farklılıkları analiz ediniz.

38. bitenbilet.com projesini kısaca özetleyiniz. Pazarlama planları konusunda bilgi veriniz.

40. Doktorum.com projesinin katma değeri nedir? Gelir modelleri ne olacaktır, ekibin iş dağılımını anlatınız.

41. organikciftlik.com’un rakip siteleri hangileridir? Hedef kitleleri kimlerdir? 1nci yıl sonundaki ciro tahminlerini yazınız

42. oyunmukiralasak projesinin uzun vadedeki rakibi hangi sitelerdir? Bu projenin uzun vadede aktif olacağını düşünüyor musunuz?

43. Nurtopu.com iş modeli markafoni.com’a rakip olabilir mi? Önlerindeki engeller nelerdir?

44. toplangel projesi birleşip satın alma konusunda faaliyet gösteren hangi iş modellerine rakip olabilir?

45. firmanahtari.com hangi sektöre odaklı bir girişimdir? Bu sektörü analiz ediniz.

Şule Özmen‘nin “E-ticaret” kitabında 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 bölümlerini ve her bölüm arkasındaki çalışma sorularına bakmanızı öneririm.