Düşünce yapısı devrimi

October 22, 2015

Dünyadaki bir çok gelişmiş ekosisteme bakıp şu anda ne yapıyorlarsa kopyalamaya çalışıyoruz. En kolayı şu anda çalıştıkları binaları, masaları ve koltukları kopyalıyoruz ve bunların başarılı bir girişimcilik sistemi oluşturacağını umut ediyoruz. Bu görsel dekorasyon malzemeleriyle ilgisi olmadığını düşünce yapısının değiştirilmesi gerçeğini hep halı altına itiyoruz.

En zoru ve uzun sürecek olanı ‘Düşünce Yapısı’ devrimini gerçekleştirebilmek olacaktır. Maddeleri değiştirmek en kolay olanı, insanları değiştirmek ise nesiller sürecek olanıdır. Tohum ekmeye benziyor. Bu düşünceyi ektikten sonra sulamak gübrelemek, korumak ve meyvelerini toplamak uzun yıllar alıyor. Eğer orman oluşturmak istiyorsak yüzyıllar alıyor. Tohum ekmezsek hiç bir zaman oluşmuyorlar.

Eğer teknoloji kopyalamaktan çıkmak istiyorsak tüm düşünce yapısını değiştirmek gerekiyor. İlk olarak hiyerarşiden uzaklaşmakla başlıyor. Yani organizasyon şemalarında yüksek kutularında olanlarla veya devletin yüksek mevkilerinde oturanlarla aynı düzlemde konuşabilmek ve sadece fikirlerin konuşulmasını sağlamaktan geçiyor. Her türlü fikri konuşabilmek bu işin ilk adımı. Fikirlerin hiyerarşiden bağımsız olduğu gerçeğini öğrendiğiniz ve karşı tarafı bastırmaya çalışmadığımız zaman ancak bu düşünce yapısını değiştirebileceğiz. Her şey bu kadar basit aslında. Bu iş binaları kopyalamaya renkli sandalyeler, ofislere yanar döner logolar koymakla, şatafatlı açılışlar yapmaklar olmayacak.

5 Comments
mujgan
November 4, 2015 @ 07:21

cok önemli bir detaya dikkat cekmişsiniz bence cok haklı bir yazı

Reply
Tarkan ikizler
November 11, 2015 @ 00:31

Bu güzel yazı için teşekkürler.

Reply
pazarlama
July 25, 2016 @ 15:40

Çok önemli noktalara değinen bir yazı kaleme almışsınız teşekkürler.

Reply
Ramazan Çetinkaya
October 22, 2016 @ 07:31

Kısa, öz tamda nokta atışı olmuş yazınız. Ama bahsettikleriniz dışında burada yatırımcılara da iş düşüyor. Türkiye’ de yatırımcılar kar oranı yüksek işlere yatırım yapıyor. Karı düşük ama insanlığa katkısı olan işlerde yada cesaret gerektiren işlerde göremiyoruz.

Reply
serap
October 28, 2016 @ 20:41

çok faydalı bilgilerle dolu bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*