K.Ç.N.N. donacağı denize girdin mi?

Deniz vakti geldi. Bazı plajlarda yaz olmasına rağmen hem sert rüzgar eser hem de deniz buz gibidir. Ayak değdirilmeyecek kadar sıcak kumsal ve yakıcı bir hava olmasına rağmen deniz soğuktur. Biraz serinlemek ve sırtındaki terlerden kurtulmak için denizin kıyısına gelirsin. 1 adım 2 adım derken dizine kadar girersin. Bu sefer soğuğu hissedersin. Suya hemen girmek zordur. Beklersin. Rüzgar eser bu sefer olay karmaşık hal alır. Geri dönsen bu güzel denizden yararlanamayacksın, serinliğe bıraksan o üşüme seni bir anda rahatsız edecektir. İki arada bir derede kalırsın. Plaja dönüp bakarsın geri dönmek yemez, esintili sulara bakarsın için ürperir. Bu bulunduğun durum harekete geçmezsen böyle sürer gider.

Şemsiyenin altında şezlonga uzanıp bu yüzme girişiminde bulunan kişiyi izlersen bir şirkette çalışırken kendi işini kurmaya çalışanlara benzetebilirsin. Hem girişimci olmak isteyen hem de riske girmeyenlere benzerler. Soğuk suyun derinliğine kendini bıraktığında seni nelerin beklediğini bilemediğin gibi ay sonunda banka hesabına yatan dolgun bir maaştan ayrıldığında da seni nelerin bekleyeceğini bilemezsin. İlk önce bir şok yersin ama sıcak havada bu serinliklerde yüzmek gibisi yoktur. Dizlerine kadar denizde durursan ne bu zevki alırsın ne de şezlongda yatanın rahatlığını. Yarı beline kadar girmişsen plajı unutacaksın, yüzeceksin. Yok denize girmek istemiyorsan plajda elinde soğuk içeceğinle yatacaksın. İkisinin arasındaysan üşüyüp duran üstüne üstlük bir plaja bir denize bakan bu komik adamın durumuna benzersin.

Bu benzetmeyi ilerletirsen girişimciler için çok ders alınası örnekler çıkıyor. Girişimci olacaksan unutma bunun kışı da var. Soğuk havada buz gibi deniz içinde k.ç.n.n donacağını hiç unutma.