Şimdi başlayın

Dünyanın en uzun ağaçları Sekoya’dır. 84 metre uzunluğuna ve 32 metre çapına ulaşabilmekte, 1000 ile 3000 yıl arasında yaşayabilmektedirler. Bu dev ağaçlar da yaşamlarına küçük bir tohum olarak başlıyorlar.

Mükemmel iyinin düşmanıdır. Girişiminizin hayalinizdeki gibi olduktan sonra açmayı beklemeyin. Utanmayın ilk versiyonu hemen yayınlayın. Başladıktan sonra her gün geliştirin.

Yavru filler eğitilmek için kalın bir zincirle bağlanırlar. Direk çok güçlü olduğu için zincirden kurtulması mümkün olmaz. Kurtulmaya çalışsa bile direği oynatamazlar. Filler büyüdüğünde bunu bir gerçek olarak kabul ederler. Çok daha güçlü olmalarına rağmen hiç bir zaman denemezler. Tüm eğitim sistemimiz buna benzer ‘öğretilmiş çaresizlikler’ ezberletiyor. Girişim fikriniz varsa direği bugün zorlayın.

Başladığınızda herşeyin mükemmel olacağını sanmayın. Başarı, belli bir açıyla doğrusal olarak yükselen bir çizgi değildir. Bu bir yolculuktur. Başarısızlıklar dolu taşların üzerine basarak nehirin karşısına geçeceğinizi unutmayın. Başarısızlıklardan korkmayın. Tarlanın ortasındaki korkuluklara benzerler, kuşlar korkarlar ama gerçekte hiç bir sebep yoktur.

Bu yolculuk sırasında karşınıza hayal edemeyeceğiniz zorluklar çıkacaktır. Asla vazgeçmeyin. Zürafa yavrusu dünyaya zor gelir. Annesinin karınından 2 metre yükseklikten düşer ve ayağa kalmak için zorlanır. Yeni doğduğu için hem kırılgan hem de güçsüzdür. Zayıf ayaklanırın üzerinde tam durmuşken annesi onu iter ve düşürür. Bunu yavrusu bir tehdit altında olduğunda toplanıp tekrar ayağa kalmasını öğrenmesi için yapar. Başarsızlığa uğradınızda tekrar ayağa kalkın ve yolunuza devam edin.

Dünya sizin hayal ettiğiniz gibidir. Şimdi başlayın.