Trendy İnternet Girişimcisine Style Rehberi

1. Terlik giy. Parmak arası slipper popüler olmasına rağmen plaj terliği olarak nitelendirebileceğimiz ucuz terlikleri giymekten korkma. Kışın bu modaya uymaya g.’ün yemediyse sakın kösele tabanlı ayakkabıları tercih etme, spor ayakkabı giy. Spor ayakkabın sakın boğazlı olmasın. Düz renk çoraplar giyme, üzerinde desenler olsun, komiklik olsun, sıradışı olduğunu ve yaratıcılığını dışa vursun. Görenler gözlerini senden alamasın.

2. Tişört giy. Mevsim yaz da olsa kış da olsa tişörtü tercih et. Çamaşır makinasından çıktığı gibi giy, ütüleme, çevreci ol. Tişörtler üzerindeki vereceğin mesajlara dikkat et. Modası geçmiş esprili tişörtler giyme. Örnek: Üzerinde evlilik ikonları olup “game over” tişörtleri pazarlara bile düştü, düşünme bile. threadless.com’dan satın al. Eğer bir şey bulamadıysan Star Wars tişörtü giy.

Çok ciddi ortamlara gidiyorsan siyah tişört üstüne ceket giy, önünü ilikleme. Gömlek giymen gerekiyorsa içine sokma, pantolunun dışına çıkart, pantalon içine sokman gerekliyse sakın kravat takma. Annen kıravat takmanı istiyor ve sende onu kıramıyorsan sakın tam bağlama üst düğmeler açık olsun ve kravat yamuk dursun. Bu durumda bile olsan sakın kravatın boyunu kısa tutma, pantalonun seviyesine gelsin. Kravat seçerken üzerinde çizgi film karakterleri olanları seçmeye çalış sıradışı ve yaratıcı olduğunu herkese göster.

3. Sıcak ve soğuk günlerde kısa pantalon veya uzun şort giy. Aman 1970’lerin şortlarını deneme. Diğer günlerde başka bir şey giymek istersen kot pantalon giy kemer takma. Siyah tişörtle kemersiz kot pantalon bu yılın en moda internet girişimcisi ikilisi. Kendini stresli hissettiğin günlerde eşortman takımını giyebilirsin. Takımının alt ve üstünü ayrı zamanlarda giyebilirsin. Yandan iki çizgili retro style seç. Gündemde olandan modellerden uzaklaş. Sıcak günlerde denize gireceksen uzun şortla gir, mayo kavramını unut.

4. Sırt çantan olsun. En ciddi toplantılara bile sırt çantasıyla git. Sakın deri çanta kullanma. Elde taşınan kol atına alınan çantalardan uzak dur.

5. Kirli sakal, taranmamış uzun süre berber eli değmemiş saç, uykudan kalkmışa yakın bir mod en popüler tarz olarak 10 yıla damgasını vuruyor.

6. Ipad’in olsun gerekli gereksiz her ortamda çıkart. Tablet’in netbook’ların yerini alacağını anlat. 13 inch MacBook Pro kullan. Apple’ı öv, Microsoft’u dinazor olmakla suçla. Android telefonlarina merak sal, ama cep telefonlarıyla sık konuşma, eposta kontrol etmek için, twitter, facebook, friendfeed etc. için kullan.

7. Konferanslarda konuşmacı ol. Uzun bacaklı sandalyelere otur anlatacaklarını öyle anlat. Bu sandalyelerden yoksa tekli bir koltuk iste, Davos tarzında konuşma yap. Bacak bacak üsüne 90 derecelik açıyla at, bacağını diğer elinle tut. Terliğini herkese göster. Tırnaklarını lütfen konuşmadan önce kes.

9. Ofiste kendi kahveni kendin al. Çaycıları toplantı odasına telefonla sakın çağırma, gelen misafirlere “ne içersiniz” diye sor. Sonra “peki hadi gidip beraber alalım” de. Eğer sabahları ofise geliyorsan, yolunu değiştir Starbucks’a git başkasına söylesen her seferinde unutacağı bir ismi olan az sütlü yağız, kreması olmayan ve uzayan giden bir adı olan grande boy bir kahve al. Bir sonraki gün de aynısını ısmarla bu kahvenin ismini ezberle. Topluluk içinde Starbucks’a giderseniz bu uzun ismi söyle.

10. Internet sitenin adını ofisinin girişine büyük kabartmalı harflerle yazdır. Önünde yakın perspektif fotoğraf çektir. Tüm basın bültenlerinde bu fotoğrafı kullan. İlk ofisin kırık, dökük bir mekan olsun, kutular arasında ve çalışanlarınla (çalışan yoksa arkadaşlarını topla) fotoğraf çektir, çok eğleniyormuş gibi yapın. Fotoğraflarda dışa dönük, yaratıcı olduğunu göster. Göbeğini aç, başüstü dur. Arkadaşının kafasının üstünde korkunç bir surat yap. (Sakın iki kulak felan yapma)

Ofisine mutlaka langırt, bisiklet ve armut koltuklar al. Langırt oynamasanda, bisiklete binecek yol olmasa da, armut koltuklar da rahatsız otursan da bunlar girişimcinin ayrılmaz parçasıdır ofisinde yer kaplamaya devam etsin. Eğer bu durumu daha da abartmak ve herkesin senden bahsetmesini istiyorsan ofise masa tenisi masası koy ve toplantıları onun çevresinde yap. Çok “cool” olursun. Eğer elektronik ticaretle uğraşıyorsan kesinlikle boş kutular ve sattığın ürünler etrafında olsun. Ofiste bol bol parti yap eğlenmiyormuşçasına fotoğraflar çektir. Parti öncesi ve sonrasında # ve @ işaretli bol bol sosyal platformlarda paylaşım yap, yaptır.

11. Never use another language than this